Początki kariery – od Cambridge po telewizję
Emma Thompson pochodzi z artystycznej rodziny. Jej ojciec, Eric Thompson, był znanym narratorem i producentem telewizyjnym, a matka, Phyllida Law, aktorką. Wychowywana w atmosferze sztuki i literatury, Emma szybko zaczęła przejawiać zainteresowania teatralne. Studiowała literaturę angielską w prestiżowym Newnham College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie była członkinią legendarnej grupy komediowej Footlights, razem z Hugh Lauriem i Stephenem Fry’em.
Po ukończeniu studiów Thompson rozpoczęła karierę w brytyjskiej telewizji, m.in. w popularnym programie satyrycznym „Alfresco”. Jednak już w latach 80. zaczęła odnosić pierwsze sukcesy na scenie teatralnej, a następnie przeniosła się do kina.
Triumf na wielkim ekranie
Przełom w jej karierze nastąpił na początku lat 90., gdy zagrała w filmie „Powrót do Howards End” (1992) Jamesa Ivory’ego, za co otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Jej kreacja Margaret Schlegel była mistrzowską interpretacją kobiety rozdartej między ideałami a rzeczywistością edwardiańskiej Anglii.
W kolejnych latach pojawiła się w takich filmach jak „W imię ojca” (1993), „Okruchy dnia” (1993) oraz ekranizacji powieści Jane Austen „Rozważna i romantyczna” (1995). Za scenariusz do tego ostatniego filmu – który również współprodukowała i w którym zagrała jedną z głównych ról – otrzymała Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Do dziś jest jedyną osobą w historii, która zdobyła Oscary zarówno za aktorstwo, jak i za scenariusz.
Różnorodność ról
Thompson nigdy nie bała się różnorodnych wyzwań. W komedii romantycznej „To właśnie miłość” (2003) wzruszała jako kobieta odkrywająca zdradę męża, a w filmach o Harrym Potterze bawiła jako ekscentryczna profesor Sybilla Trelawney. W „Niani McPhee” (2005), do której sama napisała scenariusz, pokazała się jako czarowna guwernantka, łącząc elementy fantazji z humorem i edukacją.
Zagrała także w głośnym filmie „Służące” (2010), a w ostatnich latach zachwyciła rolą sędzi w dramacie „The Children Act” (2017), opartym na powieści Iana McEwana, oraz w filmie „Late Night” (2019), w którym sportretowała kobietę prowadzącą nocny talk-show zmagającą się z przemianami współczesnych mediów.
Życie prywatne
Emma Thompson nie ukrywała nigdy swojej wrażliwości na kwestie społeczne i polityczne. W latach 80. była związana z aktorem Kennethem Branaghem, z którym często współpracowała zawodowo (m.in. w „Henryku V” i „Martwych z natury”). Ich związek zakończył się w połowie lat 90. Obecnie jej mężem jest aktor Greg Wise, z którym ma córkę i adoptowanego syna z Rwandy.
Thompson aktywnie działa na rzecz praw człowieka, ochrony środowiska oraz walki z ubóstwem. Jest zaangażowana w działalność Greenpeace oraz wspiera różne kampanie na rzecz uchodźców. Nie ukrywa również swojego krytycznego stosunku do przemysłu filmowego, zwłaszcza w kwestiach presji wywieranej na aktorki oraz problemu ageizmu.
Artystka z klasą
Emma Thompson to symbol klasy, inteligencji i niezależności w świecie kina. Jej role nie tylko bawią i wzruszają, ale także skłaniają do refleksji. Jako artystka potrafi z równą gracją tworzyć zarówno dramaty, jak i komedie, a jako scenarzystka – pisać historie niosące emocje i sens.
Dziś, po ponad czterdziestu latach pracy, Thompson wciąż pozostaje aktywna zawodowo, stale zaskakując widzów nowymi projektami. W erze powierzchowności i szybkiego sukcesu jest wzorem artystki, która nie poddaje się modom, lecz wiernie podąża za własnym kompasem wartości.
Więcej o sylwetkach kobiet znajdziecie tutaj.