Od nauczycielki do królowej punku
Vivienne Westwood początkowo nie planowała kariery w świecie mody. Studiowała pedagogikę i przez pewien czas pracowała jako nauczycielka w Londynie. Przełom w jej życiu nastąpił, gdy poznała Malcolma McLarena – późniejszego menedżera zespołu Sex Pistols. Ich związek był początkiem nie tylko osobistej, ale przede wszystkim artystycznej rewolucji. Wspólnie otworzyli butik przy King’s Road w Londynie, który zmieniał nazwy (m.in. Let It Rock, Too Fast to Live, Too Young to Die, SEX) i styl, ale zawsze pozostawał miejscem awangardy i buntu.
To właśnie tam narodził się styl punk – nie tylko jako gatunek muzyczny, ale i jako wyraz buntu poprzez ubiór. Westwood tworzyła odważne projekty, które łamały wszystkie modowe konwenanse: rozdarte tkaniny, agrafki, skóry, łańcuchy i prowokacyjne hasła stały się symbolem niezgody na system.
Od punka do haute couture
Choć początkowo jej twórczość szokowała, z biegiem lat Vivienne Westwood zyskała status jednej z najbardziej wpływowych projektantek XX wieku. W latach 80. zaczęła wprowadzać do swoich kolekcji elementy historyczne i klasyczne kroje, reinterpretując je na własny, ekscentryczny sposób. Inspirowała się modą XVIII-wieczną, angielską arystokracją i sztuką. Jej kolekcje, takie jak „Pirates” (1981), „Mini-Crini” (1985) czy „Portrait” (1990) były teatralne, prowokujące i pełne kulturowych odniesień.
W 1992 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego z rąk królowej Elżbiety II, co stanowiło wyjątkowy moment – zbuntowana projektantka uhonorowana przez samą monarchię. Choć słynna była z braku szacunku do konwenansów (podczas jednego z przyjęć pałacowych miała nie założyć bielizny, co zresztą pokazała prasie), z czasem stała się ikoną brytyjskiej kultury.
Aktywizm i zaangażowanie
Vivienne Westwood była nie tylko projektantką – przez całe życie łączyła modę z aktywizmem. Angażowała się w walkę o prawa człowieka, wolność słowa, ochronę środowiska i działania na rzecz klimatu. Jej pokazy często miały charakter manifestów – nie tylko estetycznych, ale też politycznych. Głośno sprzeciwiała się konsumpcjonizmowi, mimo że działała w jednej z najbardziej komercyjnych branż świata. Mówiła: „Kupuj mniej, wybieraj lepiej, dbaj o rzeczy.”
W 2013 roku założyła fundację Climate Revolution, wspierającą działania ekologiczne i edukacyjne. Była głosem sprzeciwu wobec globalnego ocieplenia, eksploatacji zasobów naturalnych i ignorancji elit politycznych.
Życie prywatne – miłość, rodzina, wolność
Vivienne Westwood była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszy związek z Derekiem Westwoodem zaowocował narodzinami syna Bena. Prawdziwą miłością okazał się jednak Malcolm McLaren – choć ich relacja była burzliwa, to właśnie on miał ogromny wpływ na jej twórczość i rozwój. Z ich związku urodził się syn Joseph Corré, który poszedł w ślady matki i został współzałożycielem marki Agent Provocateur.
W latach 90. projektantka związała się ze swoim byłym studentem, Austriakiem Andreasem Kronthalerem, który stał się jej partnerem życiowym i artystycznym. Ich relacja, oparta na wzajemnym szacunku i twórczej inspiracji, trwała do końca jej życia.
Dziedzictwo i pamięć
Vivienne Westwood zmarła 29 grudnia 2022 roku, pozostawiając po sobie nie tylko niezapomniane kolekcje, ale także potężne dziedzictwo kulturowe. Jej wpływ na modę, sztukę i społeczeństwo jest nie do przecenienia. Była kobietą odważną, bezkompromisową, idącą pod prąd. Pokazała, że moda to nie tylko estetyka – to język, którym można mówić o świecie, krzyczeć o sprawach ważnych i walczyć o zmianę.
Dziś, 8 kwietnia, wspominamy jej urodziny z podziwem i wdzięcznością. Vivienne Westwood to symbol niezależności, wolności twórczej i odwagi bycia sobą – bez względu na to, co mówi świat.
Więcej o sylwetkach kobiet znajdziecie tutaj.